#14 Czerwień - jak ją nosić?


jak nosić czerwień?

  | Zanim zacznę wstęp do dzisiejszego posta, chciałabym Wam podziękować za odbiór poprzedniego - o Analizie kolorystycznej Jasnego Lata na przykładzie Cate Blanchett. To drugi najchętniej czytany przez Was post na moim blogu, a mnie, jako superpoczątkującą blogerkę bardzo ten fakt ucieszył. :) Dziękuję! Mam nadzieję, że moje kolejne posty będą równie interesujące dla Was.

Dzisiaj kolejna próba. Przyjrzymy się czerwonej barwie. Po przeczytaniu tej notki będziesz już wiedziała jaką symbolikę niesie za sobą kolor czerwony. Dodatkowo dowiesz się jak stosować kolor czerwony w stroju. w zależności od tego jakim typem urody jesteś. A może w ogóle nie możesz go stosować? Zapraszam do lektury! 

Kolory 


O barwach widma powiemy sobie innym razem, natomiast dzisiaj zapamiętajmy tylko jedną bardzo ważną rzecz – kolor czerwony to jeden z podstawowych kolorów – czyli jeden z kolorów, które powstają po rozszczepieniu światła białego. Na grafice poniżej możecie zobaczyć schemat, w wyniku którego powstaje między innymi kolor czerwony.

rozszczepienie światła po przejściu przez pryzmat
Źródło: KLIK

Symbolika koloru czerwonego


Ta wiedza znana jest nam od czasów Isaaca Newtona – czyli odkrywcy koncepcji rozszczepienia światła, natomiast symbolikę barw stosowano już znacznie wcześniej, tak od starożytności.
Barwa czerwona zawsze była wyrazistym symbolem, nie dało się przejść obok niej obojętnie. Ceny czerwonych barwników także były wysokie, co również miało wpływ na kształtowanie się ich symboliki, która z powodzeniem utrzymuje się do dziś. I tak, czerwień symbolizowała i nadal symbolizuje między innymi: agresję, witalność, emocjonalność, namiętność, drażliwość, odwagę, walkę, władzę, miłość, męczeństwo, rewolucyjność, nietolerancję, pewność siebie.
Konotacje dotyczące koloru (nie tylko czerwonego) są zależne od kręgu kulturowego, nie mniej jednak zawsze są bardzo głęboko zakorzenione w podświadomości człowieka. To oznacza, że możemy używać kolorów w celu wywołania określonych emocji! I to jest wiedza, którą, jak myślę, warto posiadać. :) 

Kiedy nosić czerwień?

Kolor czerwony można z powodzeniem nosić na co dzień, ale zawsze warto świadomie oceniać, czy każda okazja jest adekwatna. Zastanów się nad czerwienią gdy:
- pracujesz w zawodzie, który wymaga ścisłego dress kodu – w skrajnych przypadkach możesz nawet złamać regulamin pracy. Wtedy postaw na dodatki – może czerwony zegarek? Apaszka? Sama będziesz wiedzieć najlepiej. :)
- musisz wybrać strój na określoną okazję – spotkanie biznesowe – tutaj sama także będziesz wiedzieć najlepiej. Pamiętaj tylko o bardzo silnych konotacjach seksualnych koloru czerwonego – możesz nie być odbierana poważnie. Ale już czerwona sukienka na randkę to extra wybór! :)

Jak nosić czerwień?

Ale jak nosić kolor czerwony? Czy każda/każda z nas może sobie na niego pozwolić? Przecież wiadomo, że mając na twarzy rozszerzone naczynka i otulając się czerwienią stajemy się bardziej burakami niż seksownymi Afrodytami. :) Mam jednak dobre wieści – kolor czerwony może nosić każdy! Aby czerwień podkreślała nasze atuty, to najważniejsze jest jednak dobrać odpowiedni jej odcień. Poniżej mam dla Was małą ściągę z koloru czerwonego dla wszystkich typów kolorystycznych.

odcienie czerwieni dla wiosennych typów kolorystycznych


odcienie czerwieni dla jesiennych typów kolorystycznychodcienie czerwieni dla letnich typów kolorystycznych


odcienie czerwieni dla zimowych typów kolorystycznych

Jak widzicie same kolorystyka czerwieni waha się od klasycznej wersji, po odcienie wpadające w brązy, rudości, a na drugim biegunie w róże i fiolety. Przy Czystej Zimie to już można dyskutować czy to jeszcze róż czy już fiolet. Faktycznie, czasami niektóre odcienie mocno odbiegają od klasycznej czerwieni, jednak uważam, że dobrze je pokazać, ponieważ pełnię obrazują nam palety kolorystyczne dla danego typu urody. 


Kolory dopełniające, kolory harmonijne

Kolor czerwony to główny bohater dzisiejszego posta, ale myślę, że komponując własne stylizacje i makijaże w oparciu o czerwień, warto abyście wiedziały jedną super ważną rzecz: odbiór danego koloru, wrażenie, jakie wywołuje zależy w dużej mierze od zestawienia z innymi barwami!  
Ten temat zasługuje na osobnego, obszernego posta, dlatego poniżej przedstawiam jedynie bardzo skróconą informację na temat barw dopełniających i harmonizujących.

Kolory dopełniające – są to pary barw dopełniające się do achromatyczności (w skrócie – szarości). Dla koloru czerwonego będą to w zależności od jego odcienia – różne odcienie zieleni.

Kolory harmonijne – są to kolory, które leżą blisko siebie na kole barw. Dla czerwieni będą to odcienie fioletu lub pomarańczu.

A w dzisiejszym poście to wszystko. Zapraszam do dodawania komentarzy - jestem bardzo ciekawa co myślicie o kolorze czerwonym w ubiorze, czy stosujecie go często i chętnie? Czy też wręcz przeciwnie, unikacie jak ognia? Koniecznie dajcie znać. :)4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy post. Lubię czerwony dla wiosny i dobrze w nim się czuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie, zauważyłam, że wiele osób boi się czerwieni, fajnie, że nie masz z nią problemu. :)

   Usuń
 2. Ja mam właśnie problem z doborem odcienia czerwieni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że ten post chociaż troszkę Ci pomoże. :) A jeśli dalej nie jesteś pewna, to szczerze polecam poeksperymentowanie z czerwonymi apaszkami/szalikami, chociażby w przymierzalniach. Światło nie jest tam najlepsze, ale na pewno da pewien pogląd i jest bezbolesne dla portfela. :D

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Mashka Be , Blogger